Artikler

Vance Kitira har skiftet til solenergi

arrow_backTil oversigten

12. marts 2025 | Lübech Living

Lübech Living er utrolig glade for at kunne informere, at Vance Kitiras produktion fremover er drevet primært på solenergi. Vance Kitira er ikke en energikrævende produktion, da størstedelen af processen er håndarbejde, men at vi fremover kan erstatte vores energiforbrug med primært solenergi, er et vigtig skridt i vores indsats for en mere miljøvenlig produktion.

Som eksempel kan vi oplyse, at vores senest report viste at produktionen brugte 60 kWh i tidsrummet 8.00 – 9.00 og hele 48 kWh kom fra eget solcelle anlæg, et utrolig tilfredsstillende tal. Som distributør af Vance Kitira i Europa er dette endnu et blandt mange ansvarlige initiativer, som vi er glade for, at kunne tilbyde vores mange loyale Vance Kitira forhandlere.

"Med skiftet til solenergi sender Vance Kitira et stærkt signal til branchen om, at det er muligt at forene traditionelt håndværk med moderne, bæredygtige løsninger og vi er stolte af at kunne tilbyde produkter, der kombinerer æstetik, kvalitet og en mere ansvarlig produktion," udtaler Susanne Lübech, Founder & Creative Director i Lübech Living.

Vance Kitira sætter standarden for lys med deres certificerede Timber Candles og deres exceptionelle lange brændetimer.

Flere artikler fra Lübech Living

Artikel er skrevet af:

Lübech Living

En verden af bæredygtige oplevelser

Lübech Living er grundlagt i 2006. Vi arbejder indenfor interiør, livsstil og boligindretning. Den røde tråd i Lübech Living er meget transparent.

Stunning, sustainable, handmade
Vores produkter er håndlavet og fremstillet under bæredygtige forhold. Vi er anerkendte for vores design, formgivning og kvalitet. Lübech Living designer og producerer vores egne brands OOhh og OOhhx, arbejder som europæisk distributør for det internationale anerkendte lysmærke Vance Kitira samt er nordisk distributør for UASHMAMA.

Alt med omtanke
Alt hvad vi gør, gør vi,

Se profil

Mød os på Formland Autumn 2025

Søren Lübech

Founder / Head of Sales

Lübech Living

Søren Lübech

Susanne Frost Lübech

Founder / Creative Director

Lübech Living

Susanne Frost Lübech

Trine Rødgaard

Sales

Lübech Living

Trine Rødgaard

Vita Vibeholm

International Sales

Lübech Living

Vita Vibeholm

keyboard_arrow_up